Wszystkie aktualności

Informujemy, że od 1 stycznia 2019 r. w specjalistycznej Poradni pulmonologicznej będzie przyjmował lek. specjalista chorób płuc Krzysztof Mondel.

Godziny pracy poradni:

Środa: 8:00 - 12:00
Czwartek: 13:00 - 18:00
Piątek: 15:00 - 19:00 (wizyty domowe)

Rejestracja pacjentów ze skierowaniem.

UWAGA!
Mieszkańcy Szczucina!
Na terenie gminy roznoszone są ulotki zapraszające na "Bezpłatne i bezinwazyjne badanie układu krążenia".
Drobnym drukiem dopisano, że organizująca spotkanie firma przeprowadzi prezentację handlową sprzętu paramedycznego.
Koszt takiego urządzenia to kilka tysięcy złotych, a korzyści dla zdrowia ŻADNE.

Nie dajmy się oszukać!

Kilka porad UKiK dla konsumentów:
• Jeśli otrzymujesz zaproszenie na spotkanie (np. wykład, prezentacja, badania) ustal czy jego rzeczywistym celem jest sprzedaż towarów lub usług. Można o to zapytać telefonującą do nas osobę albo skontaktować się z instytucją kierującą do nas zaproszenie pisemne.
• Jeżeli jesteś namawiany do zakupu, nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Poczekaj, daj sobie więcej czasu na zastanowienie. Zanim skorzystasz z oferty - skonsultuj się z rodziną lub kimś bliskim. 
• Ostateczną decyzję podejmij po sprawdzeniu towaru i porównaniu cen np. w Internecie lub w sklepie, pamiętaj: jeżeli towar jest dostępny dziś, będzie dostępny także jutro.
• Jeżeli rozmyślisz się po zawarciu umowy, masz prawo od niej odstąpić w ciągu 14 dni, wystarczy wysłać oświadczenie pocztą.
• Wiele informacji o zakupach od akwizytora można znaleźć w serwisie www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl.

Więcej informacji na ten temat:

http://brzesko.ws/DesktopModules/Articles/ArticlesView.aspx?tabID=0&ItemID=9915&mid=10640
https://www.jelonka.com/oszukiwali-konsumentow-wciskajac-sprzet-medyczny-62879
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/emeryci-sa-oszukiwani-na-urzadzenie-leczace-polem-magnetycznym

INFORMACJA
W dniu 16 listopada 2018 (piątek) od godziny 14:00 z powodu prac remontowych kontakt telefoniczny z Ośrodkiem Zdrowia w Szczucinie będzie możliwy wyłącznie pod nr tel. 697 093 321

 

Sejm RP ustanowił dzień 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. (Tekst ustawy)

W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  

Świadczenia opieki całodobowej i świątecznej wykonywane są przez:

Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. Szpitalna 1, 33-200 Dąbrowa Tarnowska
tel. 14 644 33 00, 14 644 32 22

Ambulatorium Pogotowia w Mielcu
ul. Żeromskiego 22, 39-300 Mielec
tel. 17 773 63 26, 17 773 63 27

ZOZ w Busku-Zdroju
ul. Bohaterów Warszawy 67, 28-133 Busko-Zdrój
tel. 41 378 24 09 

Szczepionki chronią dzieci przed groźnymi bakteriami. I choć wzbudzają wiele emocji, niezaprzeczalnym jest fakt, że są najskuteczniejszą formą ochrony przed niebezpiecznymi chorobami oraz następującymi po nich powikłaniami. By upowszechnić wiedzę na temat szczepień ochronnych oraz przekonać do nich tych niezdecydowanych, Województwo Małopolskie po raz kolejny rusza z kampanią społeczną.

Czy wiesz, że krztusiec jest chorobą, która może powodować napadowy kaszel z wymiotami, trwający nawet 3 miesiące? Dodatkowo, dziecku choremu na krztusiec grożą powikłania w postaci zapalenia płuc, drgawek oraz zapalenia bądź uszkodzenia mózgu. Choroba ta, wyeliminowana wiele lat temu przez masowe szczepienia, obecnie powraca na skutek rezygnacji ze szczepień. Nie pozwól, żeby Twoje dziecko zachorowało – już w 2.miesiącu życia podaj mu szczepionkę DTP.

Szczepiąc regularnie swoje dziecko sprawiasz, że choruje mniej. Tym samym otrzymuje mniejszą ilość antybiotyków, co ogranicza występowanie skutków ubocznych tych leków. To także ważny czynnik w budowaniu odporności dziecka.

Jeśli nie wiesz, które szczepionki wybrać dla swojego dziecka – zapytaj pediatry. To lekarz – a nie koleżanka czy nieznajoma osoba z internetu – pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj szczepionki. Pamiętaj, przed szczepieniem dziecko powinno być dokładnie zbadane przez lekarza. Jeśli masz wątpliwości – nie bój się o nich powiedzieć. 

Przygotuj dziecko na wizytę szczepienną – opowiedz, co będzie się działo w gabinecie. Nie strasz dziecka szczepieniem, ale też nie mów, że nic nie poczuje i wizyta to sama przyjemność. Wyjaśnij, że szczepienie jest potrzebne, aby chronić dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami. Zbadajcie razem misia, zróbcie mu zastrzyk i naklejcie plasterek. Dzięki temu dziecko u lekarza poczuje się pewniej i będzie chętniej współpracować.

 Czy wiesz, że nie szczepiąc swojego dziecka, narażasz na niebezpieczeństwo inne dzieci z Twojego otoczenia? Na niektóre choroby można bowiem zaszczepić dziecko po 2 miesiącach, na inne dopiero po pierwszym roku życia. W tym czasie niemowlę może zarazić się chorobą od starszego dziecka, które przechodzi ją łagodnie lub wręcz bezobjawowo. Dla niemowlaka zetknięcie się z chorobotwórczymi bakteriami lub wirusami może oznaczać nawet walkę o życie. Pamiętaj, chroń bliskich – zaszczep swoje dziecko!

Unikanie szczepień powoduje brak ochrony indywidualnej, ale także zwiększa ryzyko występowania epidemii. W krajach, w których odsetek wyszczepienia przeciw odrze spadł poniżej 90%, zwiększyła się liczba zachorowań na tę chorobę, włącznie z liczbą powikłań, a także przypadkami śmierci. . Pamiętaj, szczepiąc dziecko zapewniasz mu bezpieczeństwo nie tylko w domu, ale i w grupie innych dzieci – w żłobku, przedszkolu i szkole.

Nawet małe zranienia i urazy mogą być przyczyną zachorowania na tężec. Jeśli zrezygnujemy z tej szczepionki, narażamy dziecko na ciężką chorobę i długotrwałe leczenie. Powikłania przy tej chorobie są bardzo groźne – począwszy od złamania kości i zapalenia płuc aż po niewydolność oddechową, niewydolność nerek, rozpad mięśni, a nawet śmierć. Dlatego już w drugim miesiącu życia zaszczep dziecko przeciw tężcowi szczepionką DTP.

Zaszczep dziecku bezpieczeństwo!