Światowy Dzień Bez Tytoniu przypadający 31 maja w 2024 roku obchodzony jest pod hasłem
„Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”
Dzień 31 maja ogłoszony przez Światową Organizację zdrowia WHO jako Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do zwrócenia uwagi na problem zdrowotny – powszechność palenia papierosów oraz jego skutki zdrowotne.
Obchody tego wyjątkowego dnia sprzyjają wyrażeniu przez młodzież i dorosłych na całym świecie sprzeciwu wobec działaniom przemysłu tytoniowego i wezwaniu do zaprzestania prowadzenia kampanii promujących produkty tytoniowe. Młodzi ludzie mają prawo kierować do rządów w swoich krajach żądania przyjęcia polityki chroniącej dzieci i młodzież przed praktykami manipulacyjnymi w branży tytoniowej i pokrewnych, w tym przed bezlitosnym marketingiem ich niebezpiecznych dla zdrowia i życia produktów za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform streamingowych.
Papierosy – a właściwie zawarta w nich nikotyna – zostały uznane przez WHO za substancję psychoaktywną o działaniu narkotycznym, podobnie jak kokaina czy heroina, szybko prowadzącą do uzależnienia.
Dym tytoniowy składa się z 4000 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze, które w czasie palenia są wprowadzane do organizmu palacza, a także osób przebywających w otoczeniu osoby palącej (zjawisko palenia biernego).
W połączeniu z dymem tytoniowym nikotyna zwiększa ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia, w tym zawałów, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaków, udarów. Dym tytoniowy zawiera szereg substancji o działaniu kancerogennym – substancje smoliste, które przez lata gromadzą się w drogach oddechowych i mogą wywoływać nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy – nikotyna pobudza układ trawienny, co zwiększa produkcję soku żołądkowego.
Nikotyna jest również neurotoksyną, tzn. w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci.
Palenie papierosów wpływa również na nasz wygląd i urodę. U palaczy widoczny jest brunatny nalot na zębach, skóra jest przesuszona i ziemista, szybciej się starzeje ze względu na niedobór kolagenu i elastyny oraz odwodnienie.
Tak samo szkodliwie działają e-papierosy, których głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy. Ten ostatni powoduje podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu, zapalenie spojówek i działa na nasz organizm jak nikotyna zawarta w papierosach.
Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera ok. 67 tys. osób, z czego połowa to osoby w wieku produkcyjnym. Niepokojącym zjawiskiem jest rosnąca liczba młodzieży sięgająca po e-papierosy. Obecnie ok. 62 % młodzieży sięga po wyroby elektroniczne.
Papierosy zabijają powoli. Początkowo palacz nie odczuwa skutków nałogu a gdy się pojawią często jest już za późno. Zachorowania na powyższe wymienione choroby można znacząco zmniejszyć rzucając palenie i wprowadzając zasady zdrowego stylu życia, co szybko regeneruje nasz organizm.
Materiały
Ulotka 1
ulotka_wedzone__trzyma__dluzej.pdf 1.78MB
Ulotka 3
ulotka_jaki__jest_twoj__prawdziwy__zapach.pdf 1.13MB
Ulotka 4
ulotka_co__to__sa__e_-_papierosy.pdf 2.57MB
Za i przeciw paleniu
Za-i-przeciw-paleniu.pdf 0.33MB
Test uzależnienia
Test uzależnienia.pdf 0.19MB
Dzienniczek palacza
Dzienniczek-palacza.pdf 0.34MB
Mój wywiad
Mój-wywiad.docx 0.03MB
Dzienniczek rzucającego palenie
Dzienniczek-rzucającego-paleni.docx 0.03MB