WAŻNE: wykonywanie doustnego testu obciążenia glukozą, na skutek zmian stężenia cukru we krwi, może skutkować np. omdleniem. Dlatego, w trosce o dobro i bezpieczeństwo pacjentów, każda osoba zgłaszająca się na badanie krzywej cukrowej powinna mieć:
wynik badania glukozy na czczo nie starszy niż 30 dni
(honorujemy wyniki z każdego laboratorium)
- jeśli przedstawiony przez pacjenta wynik nie przekracza 126 mg/dl, punkt pobrań może przyjąć pacjenta na badanie testu obciążenia glukozą;
- jeśli wynik przekracza 126 mg/dl pacjent powinien udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki;
lub
skierowanie od lekarza kierującego go na taki test
(wówczas wymóg posiadania aktualnego wyniku badania glukozy NIE jest wymagany)
Na pobranie zapraszamy z wcześniej zakupioną glukozą!
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TESTU DOUSTNEGO OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ (OGTT)?
ZALECENIA OGÓLNE:
Stężenie glukozy w tym teście ocenia się we krwi żylnej. Nie należy wykonywać tego badania glukometrem, służy on tylko do samokontroli, nie jest narzędziem diagnostycznym.
- nie wykonujemy badania w czasie infekcji czy antybiotykoterapii – wyniki mogą ulec zaburzeniu,
- nie wykonujemy badania w okresie intensywnych treningów i zawodów sportowych. Na kilka dni przed badaniem należy zminimalizować intensywność treningów, a dzień przed badaniem najlepiej z nich zrezygnować,
- zgłaszamy lekarzowi przyjmowane leki – zwłaszcza wpływające na poziom glukozy (np. leki sterydowe, leki moczopędne),
- Metformina – należy skonsultować z lekarzem czy powinna być odstawiona i na jaki okres. Niekiedy trzeba ją odstawić nawet na 7-14 dni.
PRZED BADANIEM – 3 dni:
- NIE stosujemy restrykcyjnych diet: niskokalorycznych lub niskowęglowodanowych – mogą wpływać na pogorszenie wchłaniania węglowodanów i zafałszowanie wyników.
- NIE odstawiamy węglowodanów – dobowe spożycie węglowodanów 3-4 dni przed badaniem powinno wynosić co najmniej 150g – ale nie w postaci cukrów prostych – jemy pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, owoce, warzywa.
- NIE pijemy alkoholu, kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych.
- NIE palimy papierosów.
W DNIU BADANIA:
- Ostatni posiłek zjadamy co najmniej 8 godzin przed pobraniem.
- Badanie przeprowadzamy rano – tolerancja glukozy zmniejsza się po południu i wieczorem na skutek zmniejszonej wrażliwości tkanek
na insulinę i mniejszej reaktywności komórek β trzustki na glukozę. - Po obciążeniu glukozą i w przerwie pomiędzy pobraniami pozostajemy w spoczynku, nie zjadamy żadnych pokarmów, nie pijemy płynów, nie palimy papierosów, nie przyjmujemy leków, nie wychodzimy z laboratorium w celu załatwienia zaległych spraw.
WYPICIE GLUKOZY:
- Nie należy rozcieńczać roztworu glukozy cytryną, gdyż może zaburzyć wyniki badań. Glukozę rozpuszczoną w wodzie pijemy maksymalnie w ciągu 5 minut (im szybciej tym lepiej).
- W przypadku zwymiotowania roztworu glukozy badanie jest niediagnostyczne (nieważne) i należy je powtórzyć po czasie ustalonym z lekarzem.